5S süsteem
Tegu on kõige populaarsema süsteemiga tööliste tööajakasutuse ja materjalide liikumise kontrollimiseks ja korrastamiseks. Kontsepti aluseks on arusaam, et töölise ajakasutus on otseselt seotud materjalide ja töövehenditega, mis paiknevad tema töökohal ja mida ta kasutab.
Kui töökohal on kõrvalised esemed, siis neid kasutatakse eelkõige tööajal (näit.: mobiiltelefon). Asjade ja materjalide paigutus töökohal (koht, kaugus kättesaadavus ja leitavus jne.) määravad otseselt väärtust lisavate operatsioonide ja raiskamiste proportsiooni tööajas.
5S koosneb viiest põhimõttest või reeglist:
- S1 – Sort! Sorteeri mittevajalik välja ja jäta ainult vajalik. Vaatamata välisele lihtsusele kerkivad selle reegli juurutamisel terve rida küsimusi: kes otsustab mis on vajalik ja mis mitte? Kui vaja, siis millal: täna, homme, tulevikus…? Kui vaja, siis milleks: kas põhitegevuseks, või ka selleks mida mulle kästakse vahel teha? Jne.
- S2 – Set in order! Iga asi omal kohal. Kes otsustab mis on õige koht ja kuidas toimida, kui ühel kohal töötab mitu töölist? Aga kui ma töötan mitmes kohas…? Aga kui sel kohal pole peremeest? Jne.
- S3 – Shine! Õiged asjad omal kohal olgu puhtad! Asi on lihtne nii kaua, kuni tuleb puhtust pidevalt hoida. Eelmised küsimused kipuvad korduma.
- S4 – Standaedize! Standardiseeri.
- S5 – Sustain! Süsteem peab olema jätkusuutlik ja kestma üle aegade. See on kõige keerulisem! Vahel tüdinevad esimesena juhid, ja siis on kogu 5S määratud sumbumisele.
Kontrolli oma teadmisi: Proovi eelpool esitatud küsimustele vastata.